| Upper Mounting Code | LS24 |
| Extended Bumper Stop | No |
| Viaje | 7.550 |
| Tipo de Montura Inferior | Loop Bushing & Sleeve Mount - 12MM Sleeve ID X 1.3/8" Sleeve OAL |
| Most Popular Make / Model | Jeep Wrangler |
| Extended Length (INCH) | 20.7 |
| Compressed Length (INCH) | 13.15 |
| Includes Bump Stop | No |
| Most Popular Year | 2015 |
| Extended Hydraulic Lockout | No |
| Compressed Bumper Stop | No |
| Hydraulic Lockout | No |
| Accesorio(s) | None |
| Extended Length | 20.7 |
| Dust Shield Included | Yes |
| Cubre polvo | Yes |
| Internal Rebound Bumper | No |
| Part Description | Steering Damper |
| Compressed Length | 334 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 12MM Sleeve ID X 1.3/8" Sleeve OAL |
| Parts Pack(s) | None |
| Product Grade | Premium |
| Max Year Covered | 2018 |
| Lower Mount Code | LS24 |
| Upper Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 12MM Sleeve ID X 1.3/8" Sleeve OAL |
| Tipo de Montura Superior | Loop Bushing & Sleeve Mount - 12MM Sleeve ID X 34.93MM Sleeve OAL |
| Total Part VIO | 1528828 |
| Min Year Covered | 2010 |
| Travel Length (INCH) | 7.55 |
| Lower Mounting Description | Loop Bushing & Sleeve Mount - 12MM Sleeve ID X 1.3/8" Sleeve OAL |
| Travel Length | 7.55 |
| Lower Mounting Code | LS24 |
| Parts Pack | None |
| Upper Mount Code | LS24 |
| Dust Shield | Yes |
| Grade Type | Performance |
| Upper Mounting Description | Loop Bushing & Sleeve Mount - 12MM Sleeve ID X 1.3/8" Sleeve OAL |
| Part Terminology | Steering Damper |