| Gas Charged | No |
| Viaje | 8.125 |
| Tipo de Montura Inferior | Loop Bushing & Sleeve Mount - 1/2" Sleeve ID X 1.1/4" Sleeve OAL |
| Most Popular Make / Model | Chevrolet Silverado 2500 HD |
| Heavy Duty Supplier | Yes |
| Most Popular Year | 2005 |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Center of Loop |
| Accesorio(s) | P01368 |
| Body Diameter | 47.2 |
| Extended Length | 523.9 |
| Dust Shield Included | No |
| Cubre polvo | No |
| Part Description | Steering Damper |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Dust Shield Material | N/A |
| Compressed Length | 12.5 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing And Sleeve Mount - 1/2" Sleeve ID X 38.1mm Sleeve OAL |
| Parts Pack(s) | P01368 |
| Product Grade | Premium |
| Max Year Covered | 2010 |
| Upper Mount Type | Loop Bushing Mount - 5/8" Bushing ID X 1-5/16" Bushing OAL |
| Lower Mount Code | LS35 |
| Tipo de Montura Superior | Loop Bushing Mount - 5/8" Bushing ID X 1.5/16" Bushing OAL |
| Total Part VIO | 2363758 |
| Min Year Covered | 2000 |
| Travel Length | 206.4 |
| Parts Pack | P01368 |
| Upper Mount Code | L1 |
| Dust Shield | No |
| Grade Type | Premium |
| Part Terminology | Steering Damper |