| Fuse Quantity | 10 |
| Housing Material | Black Thermoplastic, -20 degrees F to 150 degrees F |
| Heavy Duty Supplier | Yes |
| Terminal Type | Blade |
| Connector Gender | Female |
| Dimensions | L 3.09" x D 3.38" x H 0.81" |
| Number of Fuses | 8 |
| Connector Shape | Rectangular |
| Terminal Size | Output Terminal - .250" x .032", Input Terminal #10-32 stud |
| Terminal Gender | Male |
| Amperage Rating | Output Terminals - 30A max. per circuit, Input Terminals - 150A max |
| Color/Finish | Black |
| Voltage | For 6, 12, 24 Volt Systems |
| Mounting Hole Center | 1.25" |
| Terminal Quantity | 9 |
| Part Terminology | Fuse Block |