| Gas Charged | No |
| Viaje | 7.430 |
| Tipo de Montura Inferior | Loop Bushing & Sleeve Mount - 1/2" Sleeve ID X 1.3/8" Sleeve OAL |
| Most Popular Make / Model | Jeep Wrangler |
| Heavy Duty Supplier | Yes |
| Most Popular Year | 2015 |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Center of Loop |
| Accesorio(s) | None |
| Body Diameter | 47.2 |
| Extended Length | 524.5 |
| Dust Shield Included | No |
| Cubre polvo | No |
| Part Description | Steering Damper |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Dust Shield Material | N/A |
| Compressed Length | 335.8 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing And Sleeve Mount - 1/2" Sleeve ID X 34.9mm Sleeve OAL |
| Parts Pack(s) | None |
| Product Grade | Premium |
| Max Year Covered | 2018 |
| Upper Mount Type | Loop Bushing And Sleeve Mount - 1/2" Sleeve ID X 34.9mm Sleeve OAL |
| Lower Mount Code | LS37 |
| Tipo de Montura Superior | Loop Bushing & Sleeve Mount - 1/2" Sleeve ID X 34.93MM Sleeve OAL |
| Total Part VIO | 1531807 |
| Min Year Covered | 2010 |
| Travel Length | 7.43 |
| Parts Pack | None |
| Upper Mount Code | LS37 |
| Dust Shield | No |
| Grade Type | Premium |
| Part Terminology | Steering Damper |