| Gas Charged | No |
| Viaje | 11.750 |
| Tipo de Montura Inferior | Loop Bushing Mount - 5/8" Bushing ID X 1.5/16" Bushing OAL |
| Most Popular Make / Model | Ford F-250 Super Duty |
| Heavy Duty Supplier | Yes |
| Most Popular Year | 2006 |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Base of Stem |
| Adjustable Dampening | No |
| Accesorio(s) | P01385,P01134 |
| Body Diameter | 47.2 |
| Extended Length | 695.3 |
| Dust Shield Included | No |
| Cubre polvo | No |
| Finish | Painted |
| Part Description | Steering Damper |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Dust Shield Material | N/A |
| Lower Mount Type | Loop Bushing Mount - 5/8" Bushing ID X 1-5/16" Bushing OAL |
| Compressed Length | 396.9 |
| Parts Pack(s) | P01385,P01134 |
| Color | Black |
| Product Grade | Premium |
| Shaft Diameter | 16 |
| Internal Construction Type | Twin Tube |
| Max Year Covered | 2007 |
| Upper Mount Type | Stem Mount - 2-3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
| Lower Mount Code | L1 |
| Tipo de Montura Superior | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
| Total Part VIO | 557799 |
| Min Year Covered | 2005 |
| Travel Length | 298.5 |
| Parts Pack | P01385,P01134 |
| Adjustable Damping | No |
| Upper Mount Code | S4 |
| Dust Shield | No |
| Grade Type | Premium |
| Part Terminology | Steering Damper |