| Extended Bumper Stop | No |
| Bloqueo hidráulico extendido | No |
| Tipo de Montura Inferior | Stem Mount - 3.5/16" Stem Length X 5/8"-11 Thread Pitch |
| Most Popular Make / Model | GMC C7500 Topkick |
| Heavy Duty Supplier | Yes |
| Body Color | Black |
| Compressed Bumper Stop | No |
| Tope de rebote extendido | No |
| Lower Mounting Type | Stem Mount - 3.5/16" Stem Length X 5/8"-11 Thread Pitch |
| Extended Length | 742.9 |
| Cubre polvo | Yes |
| Upper Mounting Type | Stem Mount - 3.5/16" Stem Length X 5/8"-11 Thread Pitch |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Base of Stem |
| Lower Mount Type | Stem Mount - 3.5/16" Stem Length X 5/8"-11 Thread Pitch |
| Foam Cell Design | No |
| Color | Black |
| Internal Construction Type | Twin Tube |
| Max Year Covered | 2011 |
| Upper Mount Type | Stem Mount - 3.5/16" Stem Length X 5/8"-11 Thread Pitch |
| Lower Mount Code | S6 |
| Tope de rebote comprimido | No |
| Total Part VIO | 230085 |
| Min Year Covered | 1990 |
| Adjustable Rebound | No |
| Parts Pack | P01482 |
| Adjustable Damping | No |
| Upper Mounting Description | Stem Mount - 3.5/16" Stem Length X 5/8"-11 Thread Pitch |
| Gas Charged | Yes |
| Cylinder Color | Black |
| Most Popular Year | 2005 |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Base of Stem |
| Extended Hydraulic Lockout | No |
| Adjustable Dampening | No |
| Accesorio(s) | P01482 |
| Shock Absorber Bore Size | 1-3/4 |
| Dust Shield Included | Yes |
| Finish | Painted |
| Internal Rebound Bumper | No |
| Part Description | Shock Absorber |
| Compressed Length | 430.2 |
| Parts Pack(s) | (2) P01482 |
| Product Grade | Premium |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Shaft Diameter | 18 |
| Tipo de Montura Superior | Stem Mount - 3.5/16" Stem Length X 5/8"-11 Thread Pitch |
| Lower Mounting Description | Stem Mount - 3.5/16" Stem Length X 5/8"-11 Thread Pitch |
| Travel Length | 312.7 |
| Upper Mount Code | S6 |
| Dust Shield | Yes |
| Grade Type | Premium |
| Part Terminology | Suspension Shock Absorber |