| Upper Mounting Code | LS38 |
| Extended Bumper Stop | No |
| Heavy Duty Supplier | Yes |
| Extended Hydraulic Lockout | No |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Center of Loop |
| Compressed Bumper Stop | No |
| Hydraulic Lockout | No |
| Lower Mounting Type | Loop Bushing & Sleeve Mount - 1/2" Sleeve ID X 1.1/2" Sleeve OAL |
| Dampening Type | Oil |
| Extended Length | 699.8 |
| Dust Shield Included | Yes |
| Upper Mounting Type | Loop Bushing & Sleeve Mount - 1/2" Sleeve ID X 38.1MM Sleeve OAL |
| Internal Rebound Bumper | No |
| Part Description | Shock Absorber and Coil Spring Assembly |
| Dust Shield Material | Metal |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Compressed Length | 421.4 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 1/2" Sleeve ID X 1.1/2" Sleeve OAL |
| Parts Pack(s) | None |
| Upper Mount Type | Loop Bushing And Sleeve Mount - 1/2" Sleeve ID X 38.1mm Sleeve OAL |
| Lower Mount Code | LS38 |
| Adjustable Rebound | No |
| Travel Length | 278.4 |
| Lower Mounting Code | LS38 |
| Parts Pack | None |
| Upper Mount Code | LS38 |
| Dust Shield | Yes |
| Grade Type | Premium |
| Part Terminology | Suspension Shock Absorber and Coil Spring Assembly |