| Extended Bumper Stop | No |
| Bloqueo hidráulico extendido | No |
| Gas Charged | Yes |
| Tipo de Montura Inferior | Cross Pin Mount - Closed Ended, 5/16" Hole ID (Both Ends) X 2.1/2" Pin Length (Hole Center to Center) |
| Cylinder Color | Black |
| Most Popular Make / Model | Chevrolet Caprice |
| Heavy Duty Supplier | Yes |
| Body Color | Black |
| Most Popular Year | 1979 |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Base of Stem |
| Extended Hydraulic Lockout | No |
| Compressed Bumper Stop | No |
| Tope de rebote extendido | No |
| Accesorio(s) | P01134 |
| Lower Mounting Type | Cross Pin Mount - Closed Ended, 5/16" Hole ID (Both Ends) X 2.1/2" Pin Length (Hole Center to Center) |
| Extended Length | 365.1 |
| Dust Shield Included | No |
| Cubre polvo | No |
| Upper Mounting Type | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
| Internal Rebound Bumper | No |
| Part Description | Shock Absorber |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Mounting Hole |
| Compressed Length | 235 |
| Lower Mount Type | Cross Pin Mount - Closed Ended, 5/16" Hole ID (Both Ends) X 2.1/2" Pin Length (Hole Center to Center) |
| Parts Pack(s) | P01134 |
| Color | Black |
| Product Grade | Premium |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Max Year Covered | 1996 |
| Upper Mount Type | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
| Lower Mount Code | XP5 |
| Tope de rebote comprimido | No |
| Tipo de Montura Superior | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
| Total Part VIO | 1021242 |
| Min Year Covered | 1952 |
| Adjustable Rebound | No |
| Lower Mounting Description | Cross Pin Mount - Closed Ended, 5/16" Hole ID (Both Ends) X 2.1/2" Pin Length (Hole Center to Center) |
| Travel Length | 5.125 |
| Parts Pack | P01134 |
| Upper Mount Code | S4 |
| Installation Tips | Tighten upper mounting nut until the rubber cushions expand to the same diameter as the steel retainers, with the weight of the vehicle on it's tires. Do not over tighten upper mounting nut. Do not spin shock rod with air ratchet. Do not scratch polished section of rod or grip with any tool. |
| Dust Shield | No |
| Grade Type | Premium |
| Upper Mounting Description | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
| Tips de Instalación | Tighten upper mounting nut until the rubber cushions expand to the same diameter as the steel retainers, with the weight of the vehicle on it's tires. Do not over tighten upper mounting nut. Do not spin shock rod with air ratchet. Do not scratch polished section of rod or grip with any tool. |
| Part Terminology | Suspension Shock Absorber |