| Extended Bumper Stop | No |
| Bloqueo hidráulico extendido | No |
| Gas Charged | Yes |
| Tipo de Montura Inferior | Special Mount |
| Cylinder Color | Black |
| Most Popular Make / Model | Toyota Sienna |
| Heavy Duty Supplier | Yes |
| Body Color | Black |
| Most Popular Year | 2011 |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Base of Stem |
| Extended Hydraulic Lockout | No |
| Compressed Bumper Stop | No |
| Tope de rebote extendido | No |
| Accesorio(s) | P01167 |
| Lower Mounting Type | Special Mount |
| Extended Length | 700 |
| Dust Shield Included | Yes |
| Cubre polvo | Yes |
| Upper Mounting Type | Stem Mount - 2.5/8" Stem Length X 1/2"-13 Thread Pitch |
| Internal Rebound Bumper | No |
| Part Description | Shock Absorber |
| Compressed Length | 17.1 |
| Lower Mount Type | Special Mount |
| Parts Pack(s) | P01167 |
| Color | Black |
| Product Grade | Premium |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Max Year Covered | 2020 |
| Upper Mount Type | Stem Mount - 2.5/8" Stem Length X 1/2"-13 Thread Pitch |
| Lower Mount Code | SPEC |
| Tope de rebote comprimido | No |
| Tipo de Montura Superior | Stem Mount - 2.5/8" Stem Length X 1/2"-13 Thread Pitch |
| Total Part VIO | 2013177 |
| Min Year Covered | 2004 |
| Adjustable Rebound | No |
| Lower Mounting Description | Special Mount |
| Travel Length | 10.46 |
| Parts Pack | P01167 |
| Upper Mount Code | S5 |
| Dust Shield | Yes |
| Grade Type | Premium |
| Upper Mounting Description | Stem Mount - 2.5/8" Stem Length X 1/2"-13 Thread Pitch |
| Part Terminology | Suspension Shock Absorber |