| Extended Bumper Stop | Yes |
| Bloqueo hidráulico extendido | No |
| Gas Charged | Yes |
| Tipo de Montura Inferior | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
| Cylinder Color | Yellow |
| Most Popular Make / Model | Ford F-250 |
| Heavy Duty Supplier | Yes |
| Body Color | Yellow |
| Most Popular Year | 1979 |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Base of Stem |
| Extended Hydraulic Lockout | No |
| Compressed Bumper Stop | No |
| Accesorio(s) | P01134 |
| Tope de rebote extendido | Yes |
| Lower Mounting Type | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
| Extended Length | 22 |
| Dust Shield Included | Yes |
| Cubre polvo | Yes |
| Upper Mounting Type | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
| Internal Rebound Bumper | Yes |
| Part Description | Shock Absorber |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Base of Stem |
| Compressed Length | 13.25 |
| Lower Mount Type | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
| Parts Pack(s) | (2) P01134 |
| Color | Yellow |
| Product Grade | Premium |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Max Year Covered | 1989 |
| Upper Mount Type | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
| Lower Mount Code | S4 |
| Total Part VIO | 88446 |
| Tope de rebote comprimido | No |
| Tipo de Montura Superior | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
| Min Year Covered | 1961 |
| Adjustable Rebound | No |
| Lower Mounting Description | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
| Travel Length | 8.75 |
| Parts Pack | P01134 |
| Upper Mount Code | S4 |
| Dust Shield | Yes |
| Grade Type | Premium |
| Upper Mounting Description | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
| Part Terminology | Suspension Shock Absorber |