| Extended Bumper Stop | Yes |
| Bloqueo hidráulico extendido | No |
| Gas Charged | Yes |
| Tipo de Montura Inferior | Loop Bushing & Sleeve Mount - 14MM Sleeve ID X 1.11/16" Sleeve OAL |
| Most Popular Make / Model | Chevrolet Malibu |
| Heavy Duty Supplier | Yes |
| Most Popular Year | 2008 |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Base of Stem |
| Extended Hydraulic Lockout | No |
| Compressed Bumper Stop | No |
| Accesorio(s) | P01417 |
| Tope de rebote extendido | Yes |
| Lower Mounting Type | Loop Bushing & Sleeve Mount - 14MM Sleeve ID X 1.11/16" Sleeve OAL |
| Body Diameter | 44.5 |
| Extended Length | 451.4 |
| Dust Shield Included | Yes |
| Cubre polvo | Yes |
| Upper Mounting Type | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
| Internal Rebound Bumper | Yes |
| Part Description | Shock Absorber |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Compressed Length | 11.45 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 14MM Sleeve ID X 1.11/16" Sleeve OAL |
| Parts Pack(s) | P01417 |
| Product Grade | Economy |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Max Year Covered | 2012 |
| Diámetro del Tubo de Reserva | 1.752 |
| Upper Mount Type | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
| Lower Mount Code | LS92 |
| Tope de rebote comprimido | No |
| Tipo de Montura Superior | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
| Total Part VIO | 1621773 |
| Min Year Covered | 2004 |
| Adjustable Rebound | No |
| Lower Mounting Description | Loop Bushing & Sleeve Mount - 14MM Sleeve ID X 1.11/16" Sleeve OAL |
| Reserve Tube Diameter | 1.752 |
| Travel Length | 6.32 |
| Parts Pack | P01417 |
| Upper Mount Code | S4 |
| Dust Shield | Yes |
| Grade Type | Premium |
| Upper Mounting Description | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
| Part Terminology | Suspension Shock Absorber |