| Top Material | None |
| Flanges | None |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Title | K&N E-2993 Replacement Air Filter |
| Air Filter Shape | Round |
| Inner Wire | No |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Top Style | Plastic |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.89 oz (56 ml) |
| Inside Diameter | 2.75 in (70 mm) |
| Product Box Height | 11 in (279 mm) |
| Product Style | Round Air Filter |
| Height | 8.25 in (210 mm) |
| Package Quantity | 1 |
| Outside Diameter | 6.25 in (159 mm) |
| Product Box Width | 6.38 in (162 mm) |
| Product Box Length | 6.38 in (162 mm) |
| Part Terminology | Engine Air Filter |