| Ground Electrode Quantity | 1 |
| Thread Diameter | 14 |
| Outdoor Power Equipment Application | No |
| Heavy Duty Supplier | Yes |
| Cases Per Pallet (ORLY) | 85 |
| Insulator Type | Projected |
| Ground Configuration | Standard |
| Center Electrode Core Material | Nickel-Yttrium and Copper |
| Package Contents | Spark Plug |
| Spark Plug Type | 4-Cycle |
| Seat Type | Tapered |
| Center Electrode Tip Material | Iridium |
| Ground Electrode Core Material | N/A |
| Prop 65 Warning Label Required? | No |
| Ground Electrode Tip Material | Platinum-Iridium and Nickel-Yttrium |
| Resistor Type | Yes |
| Unit(s) per Car Qty (ORLY) | 8 |
| Alliance Keywords | spark plug, bougie d'allumage, bougie |
| Resistor | Yes |
| Manufacturer Heat Range | 8 |
| Reach | 17.5 |
| Ground Electrode Tip Design | Tapered |
| Electrical Terminal Type | Non-Removable |
| Short Style | No |
| Resistance | 6000 |
| Gap Size | 1 |
| Insulator Material | Ceramic |
| Product Length | 3.051181 in |
| Thread Diameter (Spark Plug) | 14 mm |
| Package Quantity | 1 |
| Automotive Item Weight (lbs) | 0.088185 lb |
| Product Width | 0.712598 in |
| Hex Size | 16 |
| Part Terminology | Spark Plug |